زراعت 87

پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان زراعت 87 دانشگاه گیلان

اجراي نظام توزيع هوشمند نهاده‌هاي كشاورزي براي اولين‌بار در كشور

سيستم توزيع هوشمند نهاده‌هاي كشاورزي براي نخستين بار در عرصه‌ي كشاورزي توسط شركت خدمات حمايتي كشاورزي اجرايي شد.

به گزارش (ايسنا)، احمد طمراسي - مدير عامل شركت خدمات حمايت كشاورزي - با اشاره به سيستم توزيع هوشمند نهاده‌هاي كشاورزي به عنوان حلقه گمشده بخش كشاورزي، اظهار كرد:

اين سيستم مي‌تواند ضمن پايش خدمات ارائه شده به اشخاص و گروه‌هاي مختلف در بخش كشاورزي تمامي خدمات ارائه شده در اين بخش را كنترل كرده و اثرگذاري قابل قبولي داشته باشد.

وي افزود: نهاده‌هاي كشاورزي صرفا محدود به بذر، كود و سم نبوده بلكه آموزش، اطلاعات و اخبار حوزه بازرگاني كشاورزي و تسهيلات هم يك نهاده است كه بايد به كشاورز داده شود چراكه مي‌تواند در توليد و برنامه‌ريزي كشاورز اثرگذار باشد.

طمراسي با اشاره به توانايي ارائه‌ي خدمات هوشمند و رديابي و كنترل آن به عنوان يكي از اهداف راه‌اندازي اين سيستم هوشمند تصريح كرد: از آنجا كه وزن كود، بذر، سم و ماشين‌آلات از لحاظ مالي و بودجه، قابل توجه بوده و به شركت خدمات حمايتي كشاورزي براي ارتقاي نظام نرم‌افزاري كنترل در بخش كشاورزي اعتماد صورت گرفته است، توانسته‌ايم براي اولين بار در كشور اين سيستم هوشمند را تهيه و تدوين كنيم و بخش كشاورزي هم در اين راستا توانست براي اولين بار در حوزه نرم افزاري ورود پيدا كند.

مدير عامل شركت خدمات و حمايتي كشاورزي درباره اين سامانه‌ي هوشمند خاطر نشان كرد:‌ تمامي كاربران اين نرم‌افزار اعم از كشاورزان و كارگزاران بخش كشاورزي مي‌توانند اطلاعات خود را در اين سامانه ثبت كنند به گونه‌اي كه تمامي اطلاعات ثبت شده در اين سيستم قابل كنترل و رديابي است.

وي درباره بخش‌هاي مختلف اين نرم‌افزار عنوان كرد: اين نرم‌افزار در سه بخش تدوين شده و بايد عملياتي شود؛ بخش اول مربوط به حوزه‌هاي جاري فعاليتي شركت است؛ به عنوان مثال در اين نرم‌افزار روند تقسيم سه ميليون تن نهاده و كودهاي شيميايي به كيلوگرم و توزيع آن‌ها توسط ماشين‌هاي حمل (كاميون) در بين چهار هزار كارگزار و نهايتا توزيع اين حواله‌ها از طريق كارگزاران به كشاورزان، از طريق اين نرم‌افزار كنترل شده و ثبت مي‌شوند.

مدير عامل شركت خدمات و حمايتي كشاورزي اضافه كرد: بخش ديگر نرم‌افزار به كارگزاران بخش خصوصي مرتبط است به گونه‌اي كه اين كارگزاران نهاده‌ها را از طريق اين سيستم و با تحويل از مراكز جهاد كشاورزي در شهرستان‌ها و دهستان‌هاي كشور به دست كشاورزان رسانده و از آنجا كه سازمان جهاد كشاورزي متولي توزيع و فروش نهاده‌ها از طريق حواله‌هاي صادره به كارگزاران و فروشگاه‌هاي عرضه هستند و مي‌توان اين روند را از طريق اين نرم‌افزار كنترل و رديابي كرد.

طمراسي با بيان اين‌كه سيستم توزيع نهاده‌هاي كشاورزي به صورت نرم افزاري و از طريق توزيع نظام هوشمند انجام مي‌شود، اظهار كرد: مراحل توزيع نهاده‌ها تا رسيدن به كارگزاران بخش خصوصي در فاز اول و به صورت صد در صد نرم‌افزاري انجام مي‌شود و يك گروه كنترل به صورت شبانه‌روزي اطلاعات و داده‌هاي بسيار زياد اين سيستم را كنترل و تست مي‌كند تا هنگام افزايش حجم اطلاعات مشكلي بروز پيدا نكند.

وي افزود: در فاز دوم كارگزاران را فراخوان كرديم و به كمك بانك كشاورزي همه آن‌ها را به سيستم‌هاي رايانه‌يي و سيستم POS مجهز كرده‌ايم. همچنين به صورت آزمايشي دو استان كرمانشاه و مركزي را براي اجراي توزيع هوشمند نهاده‌هاي كشاورزي در سطح مراكز جهاد كشاورزي و در بين كشاورزان آماده فعاليت كرده‌ايم، به گونه‌اي كه در اين سيستم كشاورزان نيازهاي خود را در اين سيستم ثبت كرده و حواله‌هاي خود را به صورت كاملا نرم‌افزاري و از طريق كارگزاران بخش خصوصي دريافت مي‌كنند.

طمراسي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر چگونگي استفاده كشاورزان از اين سيستم با وجود زيرساخت‌هاي موجود و چگونگي تهيه شناسنامه بهره‌برداران در اين سامانه گفت: استفاده كشاورزان و تدوين شناسنامه بهره‌بردار در اين سامانه پيش‌بيني شده به گونه‌اي كه همه كشاورزان مي‌توانند به صورت خوداظهاري و شخصي به سايت اين سامانه مراجعه كرده و اطلاعات و نيازهاي نهاده‌اي خود را در اين سامانه به ثبت برسانند تا با بررسي تناسب اظهارات بهره‌بردار با واقعيت از طريق مراكز ذيربط نيازهاي آنان از طريق كارگزار در اختيار كشاورزان قرار بگيرد.

وي با بيان اين‌كه پهناي باند اينترنت براي انتقال اين اطلاعات در 20 استان كشور افزايش داده‌ايم، تصريح كرد: اتوماسيون اداري شركت خدمات حمايتي كشاورزي هم از طريق اين سيستم و تحت وب قابل كنترل بوده و براي مشكل محدوديت دسترسي به اينترنت در برخي از نقاط كشور سيستم ثبت اطلاعات آفلاين را به اجرا درآورده‌ايم.

مدير عامل شركت خدمات حمايتي كشاورزي درباره ديگر مشكلات موجود براي اجرايي شدن اين سامانه هوشمند در بخش كشاورزي اظهار كرد:‌ موضوع قاچاق نهاده‌هاي كشاورزي و توزيع خارج از شبكه آن‌ها در بين بهره‌برداران مي تواند از طريق اين سامانه هوشمند تا حدود زيادي حل شود چرا كه براساس آخرين بررسي‌ها از سه ميليون تن نهاده‌هاي كشاورزي توزيع شده در بين كشاورزان حدود هزار تن به صورت خارج از شبكه توزيع مي‌شود.

طمراسي اضافه كرد: در حوزه محاسباتي و اثرگذاري از نظر مالي و برگشت سرمايه نيز اين نرم‌افزار بسيار موثر بوده چرا كه تمامي كاميون‌هايي كه از كارخانه‌هاي توليد كود شيميايي و نهاده‌هاي كشاورزي به سمت مقصد در حال حركتند، قابل كنترل و رصد بوده و در اين سيستم به صورت هوشمند و تعيين ‌شده، زمان مشخصي براي رسيدن محموله از نقطه مبدا به مقصد مشخص شده است كه از جريمه تا مشكل در قرارداد منعقده با شركت توليدكننده مي‌تواند از عواقب تاخير و يا نرسيدن حواله‌هاي مورد نظر باشد.

وي با بيان اين كه سالانه حدود 70 ميليارد تومان حوزه‌هاي حمل و نقلي منابع مصرف كرده و روزانه حدود 12 هزار تن كالا به دست مصرف‌كننده و بهره‌بردار مي‌رسد، درباره قيمت نهاده‌ها در سال جديد ابراز كرد: از آنجا كه هيات وزيران در خصوص قيمت جديد نهاده‌ها در سال جاري جلسه‌يي برگزار نكرده و تصميمي نگرفته‌اند و همچنين نهاده‌هاي كشاورزي مشمول قانون هدفمندي يارانه‌ها نبود‌ه‌اند، هيچ افزايش قيمتي در سال جاري نداشته‌ايم.

به گزارش ايسنا، علي عبدالله‌زاده - عضو هيات مديره شركت خدمات حمايتي كشاورزي هم اظهار كرد: هدف از اجراي اين سامانه هوشمند ارتقاي بهره‌وري و افزايش راندمان توليد در بخش كشاورزي است تا به موقع هوشمند و با برنامه‌ريزي دقيق نهاده‌ها را در اختيار كشاورزان قرار داده و تمامي اطلاعات كشاورزان را از زمين تا اطلاعات دامي‌، باغي و زراعي آن‌ها را در اين سيستم ثبت و كنترل كنيم.

وي با اشاره به اجراي سيستم شناسنامه كشاورزي به عنوان يكي از برنامه‌ها و اهداف وزارت جهاد كشاورزي از طريق اين سيستم تصريح كرد: در بخش خصوصي حدود سه هزار و 500 كارگزار مشغول توزيع نهاده‌ها به كشاورزان هستند كه مي‌تواند در توليد، مديريت زمين، توزيع سيستم مكانيزه و هوشمند، خدمات‌رساني و غيره، موثر بوده و با جلوگيري از توزيع نامتقارن و قاچاق براي كشور و بخش كشاورزي حايز اهميت باشند.

احمد طمراسي در پايان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، تصريح كرد: ‌تاكنون 20 هزار دانش‌آموخته حوزه كشاورزي به عنوان شركت‌هاي خدمات مهندسي و مشاوره‌اي به دهستان‌ها و مناطق كشاورزي براي ارائه‌ي خدمات و هم‌چنين آموزش بهره‌برداران اعزام شده‌اند و با وجود پتانسيل‌هاي موجود در استان زنجان، فاز دوم سيستم توزيع هوشمند نهاده‌هاي كشاورزي با تفاهم با مسوولان مربوطه استان اجرايي مي‌شود.

منبع

+ نوشته شده در  جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 12:48  توسط احمد پیرمحبتی  |